Dijital Ajans Blog

Sosyal medya pazarlaması ve tüketicileri bununla etkileşime girmeye nasıl zorladığı konusunda çok özel bir şey var.

Hootsuite 2018 Sosyal Medya Barometresi , şu anda sosyal medyada aktif olan 3.2 milyardan fazla küresel tüketicinin olduğunu söylüyor. Nüfusun bu kadar büyük bir bölümünün sosyal medyada aktif olarak yer almasıyla birlikte, raporda incelenen şirket yöneticilerinin% 67'sinin sosyal medya pazarlamasının kârlılığını artırdığı söylenemez.


Bir web tasarımcısı olarak, bu bilgiyi alabilir ve herkesin yaptığı şeyi yapmaya devam edebilirsiniz:

  • Başlığa “connect” simgeleri ekleyin;

  • "Paylaş" simgelerini kayan blog kenar çubuğuna yapıştırın;

  • YouTube'dan videolar yerleştirin.

Ya da web tasarımınızı bir dizi sosyal medya ile aşılamanın benzersiz yollarını bulabilirsiniz.

Web Tasarımında Sosyal Medyayı Kullanmanın Benzersiz Yolları


Açıkçası, sitenizi sosyal bir ağa veya yuvarlanan bir fotoğraf ızgarasına dönüştürmenizi söylemiyorum. Bunun yerine, kutunun dışında düşünmenizi ve sosyal medyanın güçlü yönlerini tasarımınıza nasıl yaratıcı bir şekilde uygulayabileceğinizi düşünmenizi öneririm.

İşte size ilham verecek bazı gerçek hayat örnekleri:


1. TASARIMA HASHTAG'LER VE KULPLAR EKLEME

Sosyal medyayı diğer pazarlama türlerinden bu kadar farklı kılan şeyleri düşündüğünüzde, muhtemelen hashtag (#) ve handles (@) 'ı düşüneceksiniz. Sosyal medya icat edilmeden çok önce kullandığımız basit semboller ve yine de çoğumuz için özel bir önemi var.

Markanız için mantıklıysa (yani daha genç bir kitleye sahipse ve sosyal medyada da aktif oluyorsa), hashtag'ler ve tutamaçlar web tasarımınıza gerçekten havalı bir dokunuş katabilir.


Hashtag'ler kesinlikle kendi tanıtım amaçlı olarak da kullanılabilir ve tasarımda böyle bir baskın yerleşime sahip olmaları gerekmez. .

Kullanıcılar sayfadaki yeni bir konuya ilerledikçe, hashtag değişir. Bir blog yayınında veya bir web sitesinin sayfasında başlık etiketlerini kullanma şeklinizi düşünün. Sadece bu daha cesur bir dokunuş katar.


2. BİLDİRİM TİCKER KULLANIN


Her yerde bulunan e-postaların ve sosyal medyanın tüketicilerin yaşamında ne kadar yer almasından dolayı, bekleyen mesaj bildiriminin cazibesini inkar etmek mümkün değildir. Bahsettiğim şeyleri biliyorsun

Tanınabilir bildirim senedi, ziyaretçilere kendilerini bekleyen mesajlar olduğunu söylemez (gözlerini orada çizmede aynı etkiye sahiptir). Bunun yerine, “Hey, başvurmanızı bekleyen beş işimiz var!” Diyor.

Bunun da kullanılabileceği başka yollar olduğunu ve SaaS platformuna veya üyelik sitesine giriş yapan kullanıcılar için olması gerekmediğini düşünüyorum. Kullanıcı deneyimine girebilecek pop-up'lar gibi şeylerden gittikçe uzaklaştıkça, web sitelerinin haberleri ve promosyon kodlarını ve bu tür şeyleri paylaşmak için benzersiz yaklaşımlar bulduğunu göreceğiz. Bu bildirim senedi bunu yapmanın ilginç bir yolu olacaktır.


3. BİR ZAMAN ÇİZELGESİ TASARLAYIN

Çoğu sosyal medya beslemesinde, faaliyetlerimizin yanı sıra bağlandığımız etkinliklerin kronolojik bir zaman çizelgesi sunulur. Genel olarak bu düzen hakkında çok çekici bir şey var, çünkü birisinin hikayesi için bir anlam kazanmamıza izin veriyor.

Peki, bir marka ve tüketicilerine hizmet etme misyonu hakkındaki “hikaye” değilse, web sitesi nedir?


Pepper uzun zamandır var olan bir markadır, ancak içtiğim pek çok kişinin tarihi hakkında fazla bir şey bilmediğinden eminim. Pepper web sitesini ziyaret edecek olsaydı, kesinlikle bu meşrubatın nereden geldiği hakkında daha fazla bilgi edinecek ve hatta bazılarının bugün hala tanıyabileceği eski tanıtım içeriğine bir göz atacaklardı.

Sitedeki Geçmiş sayfasına giderseniz, hikayesini kısaca anlatan bir zaman çizelgesiyle karşılaşacaksınız (tıpkı kendi sosyal medya "hikayelerimizin çoğu gibi hoş ve özlü):


Sonra, aşağı doğru ilerledikçe, hikayeyi destekleyen görüntülerle karşılaşacaksınız, hatta onlarca yıl boyunca Dr. Pepper'ı içmenin nostaljisinde oynuyorsunuz:


Bunu düşündüğünüzde, bu, tüketiciler olarak fotoğraf çekip çevrimiçi ortamda yayınlama nedenimizden gerçekten farklı değil. Hayatımızın vurgu makarasını paylaşmak istiyoruz ve markalar web sitelerinde benzer bir şey yapabiliyorlar.4. SINAVLAR VE SOHBET KULLANICI ARAYÜZLERİ İLE ZİYARETÇİLERLE KONUŞUN


Kabul edelim: birçok kez, bir web sitesi sadece dijital bir broşür gibi hissediyor. “İşte işimiz. Bizi öğrenin ve iletişime geçin. ” Bugünlerde bu kadar çok insanın sosyal medyaya akın ettiğine inanıyorum; işletmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve aslında onlarla etkileşime geçmek.

Tabii ki deneyimi daha az cansız hale getirmek için web tasarım caz kadar pek çok yolu vardır. İyi zamanlanmış bir pop-up veya göz alıcı bir animasyon yardımcı olabilir. Zamanlayıcılar gibi oyunlaştırılmış öğeler de hoş bir dokunuş.

Web sitenize canlı bir sohbet yerleştirmenin yanı sıra, birisinin daha sonra insanın sahip olması gerekir - web tasarımınızı gerçekten ziyaretçileriyle konuşturabileceğiniz başka bir yol olmalı. Sağ?

Sevdiğim bir örnek John Frieda web sitesidir. Ziyaretçilerin siteyle bir saç stilisti gibi konuşmasını sağlayan bir Stil Eşleştirme sayfası vardır:


Test stili biçimi, ziyaretçilerin bir salonu ziyaret ederken aldıkları soruların cevaplarını girmelerini sağlar. Sonunda, ne hakkında konuştuklarına göre kişiselleştirilmiş bir yanıt ve öneriler alırlar.


Bir sohbet kullanıcı arayüzü de mümkündür, ancak AI yerleşik bir sınav gibi bir uygulama kadar basit değildir. Web tasarımınız için en anlamlı olanı düşünün ve etkileşimli öğeyi buna göre uygulayın.

Sonuç

Sosyal medya, modern işletmelerin pazarlama çabalarında büyük rol oynamaktadır. Ancak, web siteleri söz konusu olduğunda, neden sosyal paylaşım simgeleri veya gömülü haber akışı şeklinde sadece küçük bir bakış yakalarız?

Sosyal medyanın güçlü yönleri hakkında daha soyut düşünmeliyiz. Ardından, web tasarımına daha da iyi hale getirmek için aynı benzersiz ilkeleri ve öğeleri uygulayın.

  • BOOM AJANS

Sosyal medya modern toplumun ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Kullanıcı tabanlarının çoğu ülkenin nüfusundan daha büyük olduğu genel sosyal ağlar vardır.


Neredeyse her özel ilgi için niş siteler var.

Fotoğraf, video, durum güncellemesi, yeni insanlarla tanışmak için siteler ve eski arkadaşlarla bağlantı kurmak için siteler var.

Neredeyse her ihtiyaca sosyal çözümler var gibi görünüyor.

Bu makalede, sosyal medyanın tarihini ve evrimini mütevazi başlangıcından günümüze kadar gözden geçireceğiz .

Sosyal Medya Öncüleri


USERNETS

Usenet sistemleri ilk olarak 1979'da Tom Truscott ve Jim Ellis tarafından tasarlandı. Usenets, kullanıcıların haber gruplarına makale veya yayın (“haber” olarak anılır) göndermelerine olanak tanır.

Usetlerin merkezi sunucuları veya özel yöneticileri yoktur ve çoğu BBS ve forumdan ayrılır. Usenets, günümüzde blogları ve haber sitelerini takip etmek için yaygın olarak kullanılan RSS yayın okuyucularının öncüsü olan haber okuyucusu istemcilerinin geliştirilmesinden çoğunlukla sorumludur.

Google Grupları ve Yahoo! Gruplar, orijinal usenet sistemleri tarafından oluşturulan sözleşmelerin çoğunu kullanır.

BBSS (BÜLTEN TAHTASI SİSTEMLERİ)

İlk BBS'ler 70'lerin sonunda çevrimiçi oldu. Başlangıçta bunlar esas olarak kişisel bilgisayarlarda barındırılıyor ve kullanıcıların ana bilgisayarın modemi üzerinden arama yapmaları gerekiyordu. BBS'ye bir seferde yalnızca bir kişi erişebilir.


Meşru BBS'ler varken, çoğu en azından bir şekilde yasadışı, yasadışı veya diğer gölgeli uygulamalarla ilgiliydi. Yetişkinlere yönelik materyal, virüs kodu, bilgisayar korsanlığı ve şifreleme için bilgi ve talimatlar (telefon korsanlığı) ve Anarşist Yemek Kitabı gibi materyaller BBS'lerde yaygın olarak barındırıldı.

Ancak BBS'ler, kullanıcıların şu anda yaptığımızdan çok daha yavaş bir şekilde oturum açmasına ve birbiriyle etkileşime girmesine izin veren ilk site türüdür.

ÇEVRİMİÇİ HİZMETLER

BBS'ler CompuServe ve Prodigy gibi “çevrimiçi hizmetler” geldikten sonra. Bunlar, internete erişmeye yönelik ilk gerçek “kurumsal” girişimdi.

CompuServe, sohbet programlarını hizmetlerine dahil eden ilk şirketti. Prodigy, çevrimiçi hizmeti daha hesaplı hale getirmekten sorumluydu (CompuServe, çoğu zaman hizmetin 30 $ / saat veya daha fazla çalışmasını sağlayan 6 $ / saat fiş uzun mesafe ücretleri ile birçokları için oldukça pahalıydı).

Genie, 1985 yılında bir General Electric yan kuruluşu (GEIS) tarafından oluşturulan erken bir çevrimiçi hizmetti. 1999'da yayınlandı ve mevcut en eski hizmetlerden biriydi. Metin tabanlı bir hizmetti ve CompuServe için ilk uygulanabilir ticari yarışma olarak kabul edildi. Hizmet, normal ABD çalışma saatlerinden sonra boşta kalma zaman paylaşımlı ana bilgisayarlardan yararlanmak için oluşturuldu. GEnie oyunlar, alışveriş, posta ve forumlar (RoundTables olarak adlandırılır) sundu. Bir seferde hizmetle ilişkili bir basılı dergi bile vardı.

AOL de bir çevrimiçi hizmet olarak başladı ve ABD'de interneti evrensel olarak erişilebilir hale getirmek için büyük adımlar attı.

IRC, ICQ VE ANLIK MESAJLAŞMA


IRC (Internet Relay Chat) 1988 yılında geliştirildi ve dosya paylaşımı, bağlantı paylaşımı ve başka türlü iletişimde kalmak için kullanıldı.

Bugün bildiğimiz gibi anlık mesajlaşmanın babasıydı. IRC, çoğu insana erişimi sınırlayan çoğunlukla UNIX tabanlıydı.

ICQ 90'ların ortasında geliştirildi ve PC'ler için ilk anlık mesajlaşma programı oldu. En azından kısmen avatarların, kısaltmaların (LOL, BRB) ve ifadelerin kabulünden sorumluydu. Kısa süre sonra diğer IM istemcileri de geldi.

Erken Sosyal Ağlar

ARKADAŞLIK SİTELERİ

Arkadaşlık siteleri bazen ilk sosyal ağlar olarak kabul edilir. İlk tanışma siteleri, insanlar çevrimiçi olmaya başlar başlamaz kırpılmaya başladı. Kullanıcıların profil oluşturmalarına (genellikle fotoğraflarla) ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmalarına izin verdiler.

FORUM

Çevrimiçi forumlar sosyal ağın gelişiminde de büyük rol oynadı. Bunlar gerçekten 70'li ve 80'li yıllarda popüler olan BBS'lerin soyundan geliyordu, ancak genellikle daha kullanıcı dostu bir arayüzle geldi ve teknik olmayan ziyaretçilerin kullanımını kolaylaştırdı. Dahil olmak üzere çeşitli forum platformları, Powered ve phpBB , hala forumlar için kullanılan birçoğu, geliştirilmiştir. Forumlar, çevrimiçi kültürün popüler bir parçası olmaya devam ediyor ve birçoğu daha fazla sosyal ağ türü özellik (profiller gibi) eklemek için adımlar attı.

Birçok kişi tanışma siteleri veya Classmates.com gibi siteleri ilk sosyal ağlar olarak görse de, bu tanıma gerçekten uymuyorlar.

Arkadaşlık siteleri nadiren bir arkadaş listesi tutmanıza izin verdi, sınıf arkadaşlarının ilk yıllarında da olmadı (ve profiller ciddi şekilde sınırlıydı). Aşağıdaki siteler ilk gerçek sosyal ağlardı.

ALTI DERECE

Altı Derece 1997 yılında başlatıldı ve ilk modern sosyal ağdı. Kullanıcıların bir profil oluşturmasına ve diğer kullanıcılarla arkadaş olmasına izin verdi.

Site artık işlevsel olmasa da, bir zamanlar oldukça popülerdi ve zirvesinde yaklaşık bir milyon üyeye sahipti.

2000 yılında 125 milyon dolara satın alındı ​​ve 2001'de kapatıldı.

ASİANAVENUE, MİGENTE, SİYAHPLANET

Bu siteler, 1997 ve 2001 yılları arasında SixDegrees'in lansmanını takip eden yıllarda arttı.

Kullanıcıların profil oluşturmalarına ve arkadaş eklemelerine izin verdiler (genellikle kişi eklemek için onaya gerek duymadan). Kullanıcılar bu sitelerde profesyonel, kişisel ve arkadaşlık profilleri oluşturabilir.

En eski sosyal ağlardan bazıları olsa da, aralarında çok az yenilik vardı.

LİVEJOURNAL

LiveJournal 1999 yılında başladı ve sosyal ağlara farklı bir yaklaşım getirdi.

Altı Derece, kullanıcıların temelde statik bir profil oluşturmasına izin verirken, LiveJournal, sürekli güncellenen bloglar etrafında oluşturulmuş bir sosyal ağdı.

LiveJournal, kullanıcılarını birbirlerini takip etmeye, gruplar oluşturmaya ve başka türlü etkileşime girmeye teşvik etti. Gerçekten şu anda sosyal ağlarda gördüğümüz canlı güncellemelerin öncüsü oldu.


WORLD OF WARCRAFT / MMORPGS

MMORPGS (Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları) kendi başlarına sosyal ağlar haline geldi. Bunların en ünlüsü, oyuncuların hem oyun dünyasında hem de ilgili forumlarda ve topluluk sitelerinde etkileşime girdiği World of Warcraft'tır .

Oyunlardaki sosyal etkileşim, oyun içinde taktik nedenlerle özel olarak kurulan takımlardan arkadaşlıklara ve romantizmlere kadar uzanır. MMORPGS, 2000'lerin başında popüler oldu, ancak ondan önce başka çevrimiçi rol oynama ve diğer oyunlar vardı.

Sosyal Ağlarda Önemli Gelişmeler

2000'lerin başında sosyal ağ ve sosyal medyada bazı büyük gelişmeler oldu.


FRİENDSTER


Friendster gerçekten ilk modern, genel sosyal ağdı. 2002 yılında kurulan Friendster, halen 90 milyon kayıtlı kullanıcısı ve her ay 60 milyondan fazla benzersiz ziyaretçisi ile aktif bir sosyal ağdır. Friendster trafiğinin çoğu Asya'dan geliyor (% 90'ı).


Friendster, insanların arkadaşlarını ve sonra arkadaş arkadaşlarını keşfetmelerine izin vererek ve böylece ağlarını genişletmek için çalıştı.

Hedefi, yeni insanlarla tanışmak için gerçek hayatta olduğundan daha hızlı olmanın yanı sıra daha güvenli bir yer olmaktı. Friendster kısmen yeni bir tanışma sitesiydi.

Paylaşılan ilgi alanlarına dayalı olarak tamamen yabancılarla eşleşmek yerine, paylaşılan arkadaş ve tanıdıkları olan kişilerin, paylaşılan bir bağlantısı olmayanlardan daha iyi bir şansa sahip olacağı varsayımı üzerinde çalıştı.

Friendster en çok üç farklı grup arasında popülerdi: eşcinsel erkekler, Burning Man'ın ve blog yazarlarının katılımı.

Hİ5

Hi5 , 2003 yılında kurulan ve şu anda kendi iddialarına göre 60 milyondan fazla aktif üyeye sahip olan bir başka büyük sosyal ağdır.

Profil gizliliği, kullanıcının ağının yalnızca kendi kişilerinden değil, aynı zamanda ikinci (arkadaşların arkadaşları) ve üçüncü (arkadaşların arkadaşlarının arkadaşları) derece bağlantılarından oluştuğu Hi5'te biraz farklı çalışır.

Kullanıcılar profillerini yalnızca ağ üyeleri veya genel olarak Hi5 kullanıcıları tarafından görülecek şekilde ayarlayabilir. Hi5 ABD'de kısmen popüler olmasa da, Asya, Latin Amerika ve Orta Afrika'nın bazı bölgelerinde geniş bir kullanıcı tabanına sahiptir.

READ Haftanın popüler tasarım haberleri: 28 Mayıs 2018-3 Haziran 2018

LİNKEDIN


2003 yılında kurulan LinkedIn , iş dünyasına adanmış ilk ana sosyal ağlardan biriydi.

Başlangıçta LinkedIn, kullanıcıların bir profil (temel olarak bir özgeçmiş) yayınlamasına ve özel mesajlaşma yoluyla etkileşime girmesine izin verdi. Ayrıca, sitede bağlandığınız kişileri şahsen tanımanız gerektiği varsayımı üzerinde de çalışırlar.


Yavaş yavaş, gruplar, soru-cevap forumları ve gerçek zamanlı güncellemeler de dahil olmak üzere gelişmiş profil özellikleri dahil olmak üzere başka özellikler eklendi.

MySpace

MySpace 2003 yılında kuruldu ve 2006 yılına kadar dünyanın en popüler sosyal ağı haline geldi.

MySpace, kullanıcıların profillerinin görünümünü tamamen özelleştirmelerine izin vererek kendisini rakiplerinden farklılaştırdı. Kullanıcılar ayrıca MySpace'deki sanatçılardan müzik yayınlayabilir ve profillerine başka sitelerden videolar yerleştirebilirler.


Başlangıçta MySpace, özel mesajlar, bir kullanıcının profiline gönderilen herkese açık yorumlar ve tüm arkadaşlarınıza gönderilen bültenler aracılığıyla iletişime izin verdi. Bloglar ayrıca MySpace profillerinin büyük bir parçasıdır ve her üye otomatik olarak bir blog alır.

2006 yılında MySpace, kullanıcıların arkadaşlarıyla sohbet etmelerini sağlayan bir anlık mesajlaşma istemcisi olan MySpace IM'yi tanıttı.

MySpace'in işlevselliğine yapılan son eklemeler arasında gerçek zamanlı durum güncellemeleri ve arkadaş etkinliğini gösteren bir haber akışı yer alıyor.

FACEBOOK

İken Facebook'tan 2004 yılında Harvard sadece sosyal ağ arka olarak başladı, hızla, daha sonra lise, işletmeler ve (2006 yılına) sonunda herkese, diğer okullara genişletti.

2008'de Facebook, MySpace'i aşan en popüler sosyal ağ sitesi oldu ve büyümeye devam ediyor.


Facebook, MySpace ile aynı tür özelleştirmelere izin vermez. Ancak Facebook, tasarım olmasa da kullanıcıların fotoğraf, video yayınlamasına ve profil içeriklerini başka şekilde özelleştirmesine izin veriyor.

Facebook, son birkaç yılda anlık mesajlaşma / sohbet ve uygulamalar (ve geliştirici platformları) gibi bir dizi özellik ekledi.

Kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurmak için birkaç farklı yöntemi vardır. Özel mesajlaşmanın yanı sıra başka bir kullanıcının duvarına yazı yazmak da mümkündür. Duvar yazıları bu kullanıcının arkadaşları tarafından görülebilir, ancak genellikle herkes tarafından görülmez. Kullanıcılar gizlilik ayarlarını, mevcut kullanıcıların herhangi bir ilişkiye bağlı olarak farklı kullanıcıların profillerinin farklı bölümlerini görmelerine izin vermek için kolayca değiştirebilirler (temel gizlilik ayarları “yalnızca arkadaşlar”, “arkadaşların arkadaşları” ve “herkes” dir).

Kullanıcılar tüm arkadaşları tarafından görülebilen notlar yayınlayabilir. Kullanıcılar ayrıca arkadaşlarının yayınları hakkında yorum yapabilir veya daha yakın zamanda “beğenebilir” ve konuşmalar genellikle birden fazla kişi arasındaki yorum bölümlerinde gerçekleşir.

Diğer Başlıca Sosyal Ağlar


Ocak 2004'te başlatılan Orkut , Google'ın sosyal ağıdır ve ABD'de özellikle popüler olmasa da, 65 milyondan fazla kullanıcısıyla Brezilya ve Hindistan'da çok popülerdir. Orkut, kullanıcıların medya paylaşmasına, durum güncellemelerine ve anlık ileti aracılığıyla iletişim kurmasına olanak tanır.

2008 yılında başlatılan Kontain , birçok sosyal ağdan biraz farklı çalışarak kullanılabilirliğe odaklanıyor ve kullanıcıların basit durum güncellemeleri yerine fotoğraf, video ve müzik yoluyla birbirlerini takip etmelerine izin veriyor. Ayrıca, müşterileriyle bağlantı kurmanın bir yolu olarak hizmetlerini tanıtmak için işletmeleri aktif olarak işe alırlar.

Niş Sosyal Ağlar

Sosyal ağlar büyüdükçe, niş siteler belirli ilgi grupları için toplanmaya başladı. Artık hayal edebileceğiniz her hobi, tutku, ilgi, endüstri ve grup için sosyal ağlar var.


NİNG


Ning , niş sosyal ağlar oluşturmak için bir platformdur. Ağlar Ning tarafından barındırılır, ancak kendi kişiliklerini alabilir ve hatta Ning markası yerine kendi markalarına sahip olmak için ödeme yapabilir.


Yeni kullanıcılar, istedikleri herhangi bir niş için sosyal ağlar oluşturabilir veya mevcut 1,5 milyondan fazla ağa katılabilir.


Ning, ilk yaygın olarak kullanılan sosyal ağ platformuydu. Pazardaki en büyük avantaj, teknik olmayan kullanıcıların bile kendi sosyal ağlarını kurmasını inanılmaz derecede basit hale getirmesiydi.

Diğer sosyal ağ platformlarının çoğu kodlama ve programlama bilgisi gerektirirken, Ning bunlardan hiçbirine gerek duymadı.

ŞİRKET DESTEKLİ SOSYAL AĞLAR


Her türlü sektördeki şirketler tarafından bir dizi niş sosyal ağ sitesi geliştirilmiştir.

Otonomi bir örnektir; Harper Collins'in Birleşik Krallık tarafından barındırılan ve dünyanın dört bir yanından binlerce umutlu yazar çeken bir yazar ağıdır, ancak diğer birçok şirket kendi ağlarını oluşturmuştur.

Bunların bazıları aktif gruplara sahipken, çoğu yok ve faaliyet eksikliği nedeniyle kapatılıyor.

MEDYA PAYLAŞIMI

Sosyal medya sadece sosyal ağ siteleriyle sınırlı değildir. Fotoğraf, video ve diğer multimedya içeriklerini paylaşmak da popüler bir sosyal medya etkinliğidir.

PHOTOBUCKET

Photobucket , 2003 yılında piyasaya sürülen ilk büyük fotoğraf paylaşım sitesiydi.

Photobucket, kullanıcıların fotoğrafları genel olarak veya şifre korumalı albümlerde paylaşmalarını sağlar. Kullanıcılara 500 MB depolama alanı sağlar (Ağustos 2009'da 1 GB'den düşürülmüştür).

Profesyonel hesaplar 10 GB depolama alanına sahip ('08 Temmuz ayında 100 GB'tan 25 GB'a ve ardından '09 Ağustos ayında 10 GB'a düşürüldü). Photobucket ayrıca video içeriğine de ev sahipliği yapar.


2007'de Photobucket, Fox Interactive Media (bir News Corporation iştiraki) tarafından satın alındı. Satış şartları hiçbir zaman açıklanmamış olsa da, 250 milyon dolara kadar satıldığı söylentileri yapıldı.

FLİCKR

Flickr , son yıllarda kendi başına bir sosyal ağ haline geldi. Haziran 2009 itibariyle 3.6 milyardan fazla görüntüye ev sahipliği yaptığını iddia ediyorlar.

Flickr ayrıca gruplara, fotoğraf havuzlarına sahiptir ve kullanıcıların profil oluşturmasına, arkadaş eklemesine ve fotoğraf ve videolarda fotoğraf ve video düzenlemesine olanak tanır.


Flickr'ın en büyük avantajlarından biri, kullanıcıların fotoğraflarını Creative Commons aracılığıyla lisanslamalarına ve tüm telif haklarını korumalarına izin vermesidir.

Flickr ayrıca kısa bir süre önce “bilinen bir kısıtlama yok” lisansı altında çeşitli müzelerden ve diğer kurumlardan arşivlenmiş fotoğraf ve görüntüleri içeren bir fotoğraf başlattı (temel olarak fotoğrafların kamu malı olduğuna inanılıyor).

YOUTUBE

YouTube , 2005 yılında başlatılan ilk büyük video barındırma ve paylaşım sitesiydi.

Kullanıcılar 10 dakikaya kadar video yükleyebilir ve bunları YouTube üzerinden veya diğer web sitelerine (sosyal ağlar, bloglar, forumlar, vb.) Yerleştirerek paylaşabilir.

YouTube artık kullanıcıların HD videolar yüklemesine izin veriyor ve son zamanlarda telif hakkı sahiplerinden lisanslı olarak TV şovları ve filmler sağlamak için bir hizmet başlattı.


YouTube'un başlıca sosyal özellikleri arasında derecelendirmeler, yorumlar ve kullanıcının favori video içerik oluşturucularının kanallarına abone olma seçeneği bulunur.

REVVER

Revver , video barındırma ve paylaşma konusunda biraz farklı bir yaklaşım izledi .

YouTube, Metacafe ve diğer birçok video paylaşım sitesi, videoları ücretsiz olarak yayınlamanıza izin verirken ve içerik oluşturucularına videolarının oluşturduğu reklam gelirleri için ödeme yapmamasına rağmen, Revver en başından geliri paylaşıyor.

Revver, bir videodan elde edilen geliri 50/50 oranında o videonun yaratıcısına böler. Diğer bazı video paylaşım ve barındırma siteleri gelir paylaşımı yönünde ilerliyor, ancak Revver hala sitedeki tüm içerikle bunu yapan birincil site olmaya devam ediyor.Sosyal Haberler ve Yer İmleri

Fotoğraf ve video paylaşmak sosyal medyada gerçekleşen tek tür bilgi paylaşımı değildi.

2000'lerin ortalarında sosyal haberlerin ve yer imi sitelerinin ortaya çıkışı, dünyada neler olup bittiğini ve ilginç içerikleri keşfetmenin yepyeni bir yolunu getirdi.

Kullanıcıların ilginç buldukları haberleri veya diğer içerikleri, başka türlü sahip olmadıklarından çok daha geniş bir kitleyle paylaşmalarına izin veren Delicious, Digg ve Reddit gibi siteler sayesinde haberler daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geldi.


Delicious


Delicious (aka, Del.icio.us) 2003 yılında kurulan bir sosyal yer imi sitesidir. Kullanıcılarının çevrimiçi buldukları herhangi bir içeriğe yer işareti koymalarını, bu içeriği etiketlemelerini ve daha sonra diğer kullanıcılarla paylaşmalarını sağlar.

Kullanıcılar yer imlerini arayabilir veya etiketler aracılığıyla buralara göz atabilir. Delicious, kullanıcıların çoğu sosyal haber sitesinin aksine, diğer kullanıcılar arasında en popüler içeriği ve gelecekteki içeriği görüntülemelerini sağlar.


DİGG


Digg 2004 yılında Kevin Rose, Ron Gorodetzky, Jay Adelson ve Owen Byrne tarafından kuruldu.

Digg kullanıcıları çevrimiçi herhangi bir şeye bağlantı paylaşabilir ve diğer kullanıcılar bu içeriği yukarı (“kaz”) veya aşağı (“gömme”) oylayabilir. Kullanıcılar ayrıca başkaları tarafından yayınlanan içerik hakkında yorum yapabilir ve arkadaş listesi tutabilir.

Digg, en iyi 100 Digg kullanıcısının sitede popüler olan şey üzerindeki gücü hakkında eleştiriler de dahil olmak üzere, gün içinde birçok tartışma yaşadı.

“Digg Effect” (içerik ön sayfaya gittiğinde, böylece o siteye sık sık sunucularını aşırı yükleyen büyük bir trafik akışı gönderir) de bilinir ve ani popülerlik için hazırlıksız olanlar için sık sık sinir bozucudur.


REDDİT


Reddit , 2005 yılında kurulan başka bir sosyal haber sitesidir. Reddit, Digg'e benzer şekilde çalışır ve kullanıcıların içeriği yukarı veya aşağı oylamasına izin verir.

Kullanıcılar popüler öğeleri, yeni öğeleri ve "tartışmalı" öğeleri (muhtemelen hem yukarı hem de aşağı oy alan öğeler) görüntüleyebilir. Reddit, Digg gibi, kullanıcıların yayınlanan öğeler hakkında yorum yapmalarına da izin verir.


Gerçek Zamanlı Güncellemeler


Gerçek zamanlı güncellemeler sosyal medyada yeni bir norm haline geldi. Twitter'ın 2006'da ortaya çıkmasıyla birlikte , durum güncellemeleri sosyal ağlarda yeni bir norm haline geldi. Neredeyse tüm büyük sosyal ağlar artık gerçek zamanlı güncellemelere izin veriyor.


HEYECAN

Twitter 2006 yılında kuruldu ve 2007 SxSW (South by Southwest) konferansında büyük popülerlik kazandı.

Konferans sırasında tweet'ler günde 20k ile 60k arasında değişti. Twitter kült benzeri bir takip geliştirdi ve bir dizi ünlü kullanıcıya sahip (Ashton Kutcher, Demi Moore, Soleil Moon Frye, MC Hammer, Oprah, Martha Stewart ve daha birçokları).


Twitter ayrıca bir dizi üçüncü taraf site ve uygulama üretti ve tek bir hizmetten daha çok bir platforma dönüştürdü. Takipçileri güncellemek ve yönetmek için Twitter istemcileri vardır; Twitter eğilimlerini takip eden hizmetler; ve doğrudan Twitter'a fotoğraf ve video gönderme hizmetleri.

POSTEROUS

Posterous , Y Combinator tarafından Mayıs 2009'da başlatılan en yeni büyük mikroblog uygulamasıdır.

Kullanıcılar e-posta yoluyla içerik yayınlar. E-postalarda ekli fotoğraflar, MP3'ler ve ayrıca yayınlanan diğer dosya türleri bulunabilir. Diğer sosyal medya hizmetlerinin çoğundan ayrı olarak ilk kaydolmaya gerek yoktur.

TUMBLR

Tumblr , bir canlı yayın uygulaması ve bir mikroblog platformu arasında bir tür çaprazlamadır. Tumblr 2007 yılında kuruldu ve 75.000 civarında tumbleblogger hemen hizmete geçti.

Site, kullanıcıların blog benzeri sitelerde fotoğraf, video, metin, ses, bağlantılar, sohbetler ve diğer içerikleri yayınlamasına olanak tanır. Tumblr'da yayınlamak için mobil uygulamalar var, bu da onu yaşamak için ideal kılıyor.

Tumblr'ın kullanımı da çok kolay, bu da daha az teknik kullanıcı için çok uygun. Diğer Tumblr kullanıcılarını takip etmenizi ve güncellemelerini özel bir gösterge tablosu feed'inde görmenizi sağlaması açısından Twitter ve diğer mikroblog platformlarına benzer. Kullanıcılar ayrıca diğer Tumblr kullanıcılarının içeriklerini "favori" yapabilir ve orijinal krediyi olduğu gibi bırakarak diğer kullanıcıların gönderilerini yeniden bloglandırabilir.

DİĞER HİZMETLER GERÇEK ZAMANLI GÜNCELLEMELERİ KABUL ET


Daha önce de belirtildiği gibi, hemen hemen her sosyal ağ sitesi durum güncellemelerine izin veriyor. Facebook, yıllardır durum güncellemelerini arayüzlerine dahil etti. MySpace, uygulamayı bir yıldan fazla bir süre önce kabul etti. Ve son olarak, LinkedIn, kullanıcıların durumlarını güncellemelerine izin vermeye başladı.

Gerçek zamanlı güncellemeler, kullanıcıların arkadaşlarına ve ailelerine sürekli olarak bağlı kalmalarını ve genellikle insanlar arasındaki ilişkileri geliştirmelerini sağlar.

Arkadaşlarınızla ve ailenizle neler olup bittiğini sürekli olarak bildiğinizde, gerçek hayattaki konuşmalarda hiç ortaya çıkmamış olabilecek ortak ilgi alanlarını, etkinlikleri ve diğer bilgileri keşfetmek daha kolaydır. Bu, çevrimdışı daha güçlü ilişkilere yol açabilir.

GERÇEK ZAMANLI GÜNCELLEMELERDE İPHONE'UN ROLÜ


İPhone, gerçek zamanlı güncellemelerin popülaritesindeki artıştan dolayı büyük ölçüde kredilendirilebilir. İPhone'un piyasaya sürülmesinden önce, mobil tarayıcılar en iyi ihtimalle tıknazdı ve en kötü ihtimalle neredeyse kullanılamazdı.

Ancak iPhone, bir mobil cihazdan web'e göz atmayı kolay ve hatta eğlenceli hale getirdi. Karışıma hemen hemen her sosyal ağ için uygulamalar ekleyin ve kullanıcıların istedikleri zaman, istedikleri yerden güncellemeleri mümkün oldu.

Diğer telefonlar da bunu izledi ve artık kullanıcıların hareket halindeyken durumlarını kolayca güncellemelerine izin veren birden fazla cihaz var (fotoğraf gönderme ve video güncellemeleri dahil).

İPhone, sosyal medyada o kadar büyük bir rol oynadı ki, artık yalnızca iPhone'da bulunan sosyal ağlar var. iRovr , özellikle iPhone / iPod Touch için bir sosyal ağ uygulamasıdır.

Kullanıcıların fotoğraf, güncelleme, bağlantı (YouTube videoları dahil) yayınlama, anket oluşturma, RSS yayınlarına abone olma ve daha fazlasını yapmalarına olanak tanır. 2007'de piyasaya sürüldü ve iki yıl sonra hala güçleniyor.


Lifestreaming ve Lifecasting

Gerçek zamanlı güncellemeler, yaptıkları hemen hemen her şeyi canlandıran veya canlandıran insan sayısında artışa neden oldu. Bazıları çevrimiçi etkinliklerini tek bir yerde (FriendFeed gibi) toplayarak canlı yayın yapmayı tercih eder.


USTREAM.TV

Ustream 2006 yazında kuruldu ve Ashton Kutcher ve Soleil Moon Frye gibi ünlüler için tercih edilen video akışı sunucusu oldu.

Çoğu Ustream kullanıcısı yalnızca ara sıra canlı yayın yaparken, günün her saatinde canlı kanallar vardır (çoğunlukla güvenlik kameraları, hayvan kameraları, trafik kameraları ve diğer sabit beslemeler).

Ustream, görüntüleyenlerin canlı yayınlar sırasında yorum yayınlamalarına ve doğrudan yayın ana bilgisayarına soru sormalarına olanak tanır ve bu etkileşim, kullanıcıları canlı olarak yayınlanmak yerine videoların çekildikten sonra yayınlandığı diğer video sitelerinden daha fazla ilgilendirir.


JUSTİN TV

Justin.tv , 2006 yılının Ekim ayında kurulan, canlı yayıncıların ve canlı şov içerik oluşturucularının yüzlerce veya binlerce İnternet kullanıcısına yayın yapmalarına olanak tanıyan bir video akışıdır.

iJustine muhtemelen Justin.tv'nin en herkese açık kullanıcısıdır, neredeyse tüm yaşamını bir seferde sitede geçirir (sitede hala çok aktif olmasına rağmen, son zamanlarda biraz daha az yaşamakta olduğu görülmektedir).

Justin.tv'de 400.000'den fazla kanal var ve her ay 41 milyondan fazla benzersiz ziyaretçi alıyorlar.


FRİENDFEED

2007'de başlatılan ve yakın zamanda Facebook tarafından satın alınan FriendFeed , çevrimiçi etkinliklerinizin çoğunu tek bir yere (Twitter, RSS yayınları ve Flickr, diğerleri) entegre etmenizi sağlar.

Aynı zamanda kendi başına bir sosyal ağ, arkadaş listeleri oluşturma, güncelleme yayınlama ve başka türlü iletişim kurma yeteneğine sahip.


Diğer Yaşam Siteleri

İnsanların kullandığı başka canlı yayın siteleri de var. Çoğu, ziyaretçilerinize web'deki tüm etkinliklerinizi göstermek için blogunuza veya web sitenize entegre edilebilir.

Canlı yayın için bazı özel blog eklentileri bile var. WP Lifestream , özellikle WordPress için böyle bir eklentidir. Facebook, Flickr, Last.fm ve Wordie'den profillerinizi kutudan çıkarmanıza olanak tanır ve daha fazla yayın entegre etmek için ek modüller ekleyebilirsiniz.

Profilactic.com , Blippr, Delicious, Digg, deviantART, Dopplr, Facebook, Flickr, Last.fm, LiveJournal, MySpace, Pandora, Revver, StumbleUpon, Twitter, Tumblr, ve dahası. Sweetcron benzer bir uygulamadır, ancak açık kaynak kodludur ve kendi sunucularınızda barındırırsınız.


SOSYAL HERŞEY


Görünüşe göre bugünlerde hayal edebileceğiniz her etkinlik için sosyal ve kullanıcı tarafından oluşturulmuş siteler var. Sosyal alışveriş siteleri var . Sosyal finansal planlama siteleri . Kitap, film, uygulama ve diğer incelemeleri alma siteleri . Hedeflerinizi paylaşmak ve benzer düşünen insanlarla tanışmak için siteler . Seyahatlerinizi planlamak ve başkalarıyla paylaşmak için siteler . Ve hemen hemen her konuda karar vermenize yardımcı olacak siteler .


Sosyal medya, dünya çapında milyonlarca insanın hayatının büyük bir parçası haline geldi. İster gerçek, canlı kişilerden (profesyonel film eleştirmenleri yerine) film incelemelerine bakmak ya da büyük yaşam kararları hakkında tavsiye almak kadar basit bir şey olsun, aradığınız bilgileri size sağlayacak sosyal siteler var.

Genel amaçlı sosyal ağlarda ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde bile, hemen hemen her konuda girdi almanın binlerce yolu vardır.

Bir dahaki sefere bir sorunuz olduğunda Google'ı kullanmak yerine Twitter'dan sormayı deneyin. Çoğu zaman oradaki kalabalığın arama sonuçlarının sayfalarını dökmekten daha kısa sürede daha iyi bilgi alırsınız.

Sosyal Medya Endişeleri ve Eleştirisi


Sosyal medya popülaritesi arttıkça ve yaygınlaştıkça, artan tartışma ve eleştirilerle karşı karşıya kalmıştır.

Ana eleştiriler birkaç çizgide düşüyor gibi görünüyor: Sosyal medya, takipçiler tarafından kullanılabilir; Sosyal medya çocuk avcıları tarafından kullanılabilir; ve Sosyal medya siteleri gizlilik ve güvenlik kaygılarını beraberinde getirir.

İlk ikisi hakkında yapabileceği çok fazla sosyal medya sitesi olsa da, birçok site arasında gizlilik politikalarını desteklemek ve kullanıcıları daha güvenli hissetmek için artan bir eğilim var.


STALKERS TARAFINDAN KULLANILAN SOSYAL MEDYA

Facebook ve diğer sosyal medya siteleri, takipçilerin kurbanlarını takip etmelerini ve hatta yenilerini bulmalarını kolaylaştırmak için saldırıya uğramıştır. Bu tür bir suçlama tamamen temelsiz değildir.

Birçok sosyal medya kullanıcısı gizlilik ayarlarından yararlanmaz ve profillerini herkese açık bırakır. Bu, mutlaka tanımadığınız kişilerle bağlantı kurmak istediğiniz profesyonel profiller için iyi bir fikir olsa da, kişisel profiller bazı bilgileri genel ekrandan gizlemekten yararlanabilir.

Sosyal ağlar, gizlilik ve avcıların güncellemelerini görebilmelerine yardımcı olmak için bu gizlilik ayarlarını kullanıcılara sunar.

Ancak kullanıcıları onları kullanmaya zorlayamazlar, bu nedenle sorumluluğun çoğu ağların kendilerine değil bireysel kullanıcılara aittir.

MAHREMİYET KAYGISI


Facebook kısa süre önce, gizlilik politikasında, profilinizi seçtikten sonra bile içeriğinizin (özel veya herkese açık) kendi amaçlarınız için (reklam gibi) Facebook'a etkin bir şekilde kullanma hakkı tanıyacak kadar belirsiz bir şekilde ifade edilen değişiklikler nedeniyle saldırıya uğradı. .

Şirket bunun hiçbir zaman niyetleri olmadığını ve sadece talihsiz bir ifade olduğunu savunurken, geri tepme Facebook'un gizlilik politikasını önceki sürümüne değiştirecek kadar şiddetliydi ve daha sonra revizyonlar için kullanıcı girişini talep etti. Birçok kullanıcının çevrimiçi sağladıkları bilgilerden ne kadar endişe duyduğuna dair sert bir dersti.

Pek çok insanın hayatlarının tüm yönleri hakkında, çoğunlukla sosyal medya sitelerinde bilgi yayınladığını düşündüğünüzde, birçok kişinin şirketlerin bu bilgilerle neler yapabileceği konusunda endişelenmesi şaşırtıcı değildir.

Sosyal ağlar ve diğer siteler, kullanıcının gizlilik ve güvenlik konusundaki endişelerine hızla yanıt vermek zorundadır. Ortalama bir sosyal medya profilindeki bilgilerle, bir hacker'ın bir kişinin kimliğini çalması veya başka bir şekilde sorun yaratması hakkında yasadışı bir şekilde yeterli bilgi edinmesi düşünülemez.

Ortalama insanlar profillerinin saldırıya uğradığını ve onlar hakkında utanç verici bilgiler bulduğunu düşünürken güvenlik endişeleri de artmıştır.

Pop Kültüründe Sosyal Medyanın Rolü


Sosyal medya, geçtiğimiz bir yıl içinde, yaygın bir çevrimiçi etkinlik haline geldi. 2007 yılında, sosyal medya faaliyetleri pornografiyi ABD'deki en popüler çevrimiçi etkinlik olarak üstlendi (iki endüstri, savaşmaya devam ediyor, dönüşümlü olarak aylık bazda zemin kazanıyor veya kaybediyor).

Ünlüler artık Twitter, Facebook ve diğer sosyal ağları düzenli olarak kullanıyor. Ve bunlar sadece yayıncıları değil - yıldızlar durumlarını kendileri güncelliyor ve hayranlarla günlük olarak etkileşime giriyor.

Twitter'dan ilham alan t-shirtleri görmek nadir değildir ve en az bir “başarısız balina” dövmesi olmuştur (orada daha fazla olduğuna eminim).

Twitter ve Facebook her ikisi de '09 Ağustos başında DDOS saldırısı geçirdiğinde, siteler yedeklenene kadar birçok kullanıcı arasında gerçek bir kayıp hissi vardı.

Sosyal medya, insanların nasıl iletişim kurdukları, irtibatta kalmaları, yeni gelişmeleri takip etmeleri ve başka bir şekilde çevrelerindeki dünyayla bağlantı kurmalarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

SOSYAL MEDYANIN GELİŞİMİ


Sosyal medya, BBS ve IRC sohbetlerinden bu yana çok yol kat etti. Ve sosyal medya günlük olarak gelişmeye devam ediyor.

Büyük sosyal ağlar ve sosyal medya siteleri neredeyse günlük olarak değişiklik ve iyileştirmeler yaparak önümüzdeki yıllarda da gelişmeye devam edecektir.

Bu noktada oldukça emin olabileceğimiz tek şey, sosyal medyanın sadece bir aşama olmadığı ve yakında hiçbir zaman ortadan kalkmayacağı… en azından daha iyi bir şey gelene kadar.

Diğer Kaynaklar:


  • Bir anda sosyal medyanın tarihi

  • Mashable: Sosyal Medya Blogu

  • Wikipedia'nın Sosyal Medya makalesi

  • En İyi Yaşam Akışı Çözümlerinden 6 tanesi

  • Sosyal Ağ Siteleri: Tanım, Tarih ve Burs

Sosyal medyanın nereye doğru gittiğini düşünüyorsunuz ve nasıl kullanıyorsunuz? Sosyal medyanın hayatınızda ne kadar etkisi var?

  • BOOM AJANS

İşletmeniz için pek çok sosyal medya B2B stratejisiyle, seçenekler bazen biraz bunaltıcı olabilir.

Bu nedenle bu açıklamayı belirtmek önemlidir. Aşağıda tartıştığımız stratejiler, hedef pazarınızı anlamanız kadar önemli değildir. Hedef pazarınızı bilmelisiniz. Sabahları bir IV infüzyonu gibi kahve indirirken blog yazılarını okuyan kalça, teknoloji meraklısı girişimciler mi? Veya müşterileriniz bu gosh-darn yeni teknolojisine vakti olmayan meşgul profesyoneller mi? Belki bir karışımın var.


LinkedIn

Son zamanlarda LinkedIn'in sitesinde 200 Milyon üyeyi aştığını duymuş olabilirsiniz.


Daha etkileyici olanı, her Fortune 500 şirketinin, işe alımdan ağ oluşturmaya ve geçmiş meslektaşları ve iştirakleriyle yeniden bağlantı kurmaya kadar her şeyi site kullanarak bir yöneticiye sahip olmasıdır. Ülkedeki üst düzey yöneticilerden bazıları ile bağlantı kurmak için bir yol istiyorsanız, bu harika bir şey.


Peki, bu sosyal ağdan nasıl faydalanırsınız?

Sitede aktif olun. Nişinizdeki hedeflenen profesyonellerle bağlantı kurmak için grup özelliğini kullanmaya başlayın.

Grup tartışmalarına katılın, böylece gruplar üzerinde kendiniz için bir ad oluşturmaya başlayabilirsiniz. En fazla 50 gruba katılabilirsiniz, ancak çoğu profesyonel başladığında bir düzineden fazla gruba katılmanın bir nedeni olmadığını görecektir.

Son olarak, bazıları için saçma olan bir şey yapın. Kişilerinizle bağlantıda kalın. Doğru biliyorum, deli! Bununla birlikte, LinkedIn çevrimdışı ağa benzer şekilde çalışır. Adınızı birisinin önünde ne kadar çok tutar ve değer verirseniz, işinizi inşa etme olasılığınız o kadar artar.

LinkedIn olası satış oluşturma konusunda ek yardıma ihtiyacınız olursa, bu gönderiye göz atın: http://growmap.com/linkedin-lead-generation/

Blog


LinkedIn yeterli değilse blog yazmayı düşünebilirsiniz. Doğru karışımla, büyük ve uzun vadeli başarı için arama ve sosyal medya trafiğine dokunabilirsiniz.


Blogculuğun büyük bir hayranıyım. Bu büyük bir trafik ve kurşun üretecidir. Ancak, aynı zamanda büyük bir zaman emmek. Çoğu blog, en az 6 ay veya daha uzun bir süre kullanılmadıkça çekişmeye başlamaz.

Bunu akılda tutarak, zamanınızı boşa harcamadan başarı şansınızı artıracak bir stratejiye ihtiyacımız var.

Bloglamanın en önemli yanı tutarlı olmanız gerektiğidir. Google, yolunuza trafik göndermeden önce düzenli olarak yayın gönderdiğinizi görmek istiyor. Ne kadar fazla içerik sağlarsanız, okuyucular için harekete geçirici mesajınızı görme, onlara sunduğunuz değeri görme ve sunduğunuz hizmetlerle ilgili fikir verme olanakları o kadar fazla olur.

Harika içerik yazmak savaşın sadece yarısıdır. Harika bir blog yazısı yazdıktan sonra, kullanıcılara içeriğiniz hakkında bilgi vermeniz gerekir. Bu, içeriğinizi sosyal medyada paylaşmak ve mümkünse yayınınızı listenize e-postayla göndermek anlamına gelir. Zamanla, arama trafiği almaya başlayacaksınız, ancak bu ilk trafiğinizin bir parçası olmamalıdır. Böyle bir durumda, ona bonus deyin.

Blog yazmak için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biri WordPress. İşinizi daha kolay hale getirmek için uygun sosyal medya paylaşım düğmelerine ve SEO eklentilerine sahiptirler.

Web Seminerleri


Doğru bir şekilde yapıldığında, web seminerleri, işinize nitelikli potansiyel müşteriler çekmek için son derece güçlü bir araç olabilir. Ayrıca, kitlenizi harekete geçirmek için sınırlı zamanınız olan blogların ve LinkedIn'in aksine, web seminerleri kaliteli içerik sağlama ve müşterilerinize satış yapma yetenekleri açısından dikkat çekicidir.

Web seminerinizi sallamanın en iyi yolu, katılımcıların çoraplarını çırptan kaliteli bilgiler sunmaktır. Ne kadar çok katılımcı olursa, o kadar çok müşteri yolunuza çıktığını göreceksiniz.

Bir web seminerine trafik çekmenin en kolay yolu, yeni LinkedIn bağlantılarınıza ücretsiz bir web semineri sunmak ve bir sonraki web seminerinize nasıl katılabileceklerini görmek için tüm okuyucularınızın blogunuza bilgi göndermektir. Web seminerinizle ilgili kelimeyi ne kadar çok yayırsanız, o kadar çok fırsata sahip olursunuz.

Web semineri katılımcılarını bulmak için yeni ve harika bir kaynak Dabble.Co. Sınıflar için fiyatınızı 20 $ 'dan çıkarırken, etkinliklere düzenli olarak yeni katılımcıları kolayca getirmenize yardımcı olabilirler.


Ayrıca, web seminerleri çevrimdışı çabalarınızı entegre etmenin harika bir yoludur. Çok sayıda satış görüşmesi veya ağ iletişimi yaparsanız, insanlardan ücretsiz web seminerinize gitmelerini istemek, hemen kişileri satmaktan çok daha iyi bir satış hunisidir.

Yukarıda listelenen sosyal medya stratejileri, hedef pazarınızla bağlantı kurmak için kullanabileceğiniz birkaç stratejidir. Platforma bağlı kalmayın. Bunun yerine, müşterilerinizle bağlantı kurmak için neyin en iyi olduğuna odaklanın.

Hangi sosyal medya B2B stratejilerini kullanıyorsunuz? Hangisini en etkili buldunuz? Yorumlarda bize bildirin.