Dijital Ajans Blog

İncelediğimiz sosyal medya pazarlama haftası: Kaçırmış olabileceğiniz bir dizi haber ve duyuru.


TikTok'un yeni reklamveren merkezi

TikTok Perşembe günü markalar ve ajanslar için yeni stüdyo merkezini tanıttı. TikTok for Business , uygulamanın 20 tek pazarında global olarak kullanılabilir ve reklamverenler için hizmetler ve reklam biçimleri barındırır. Ayrıca AR iş ortakları olan Brand Scan, teknoloji ortakları Bare Tree Media, Subvrsive ve Tommy ile çıkış yaptı. 

Neden önemsiyoruz. TikTok for Business, kitlesi büyüdükçe şirketin reklam işini oluşturmaya odaklandığına dair bir başka kanıttır .


Instagram “Reels” şimdi 3 ülkede

TechCrunch, geçtiğimiz Kasım ayında Brezilya'da piyasaya sürüldükten sonra Instagram'ın TikTok benzeri kısa biçimli video ürünü “Reels” i Fransa ve Almanya'ya genişlettiğini bildirdi . Bu sunumla Instagram, kullanıcıların Makaraları Hikayelerle sınırlamak yerine Reels'i Feed'leriyle paylaşma yeteneğini ekledi. Makaralar, kullanıcıların Profilinde ve Keşfet'te özel alan bulunan uygulamada da daha belirgindir.

Neden önemsiyoruz. Facebook'un sevmediği ve kopyalamada utanç duymadığı bir şey varsa, bu yeni başlangıç ​​tehditleri. TikTok gibi, Makaralar da kullanıcılarına videoları için 15 saniye ile sınırlı olan her türlü düzenleme aracı sunar. Facebook'un uğraştığı TikTok'un yaratıcısı cazibesi olacak mı?


Instagram Alışveriş içerik oluşturuculara açılıyor

Instagram, Instagram Alışveriş'e erişimi daha fazla işletme türüne genişletiyor . Bu, doğrudan Instagram'da mal satabilecek içerik oluşturucuları içerir. Bu değişiklikle birlikte Ticarette Uygunluk Gereksinimleri güncellemeleri gelir. İşletmeler Instagram'daki ürünleri kendi web sitelerinden “insanların tutarlı ve güvenilir bir alışveriş deneyimi yaşaması için” etiketlemelidir. Değişiklik 9 Temmuz'da yürürlüğe girecek.


Neden önemsiyoruz. Ticaret Instagram (ve ana Facebook) için önemli bir odak noktasıdır. Bu hamle, içerik oluşturucuları ve daha küçük işletmeleri Alışveriş bölümüne getiriyor. YouTube , içerik oluşturucuların platformda mal satmalarını zaten sağlıyor.


TikTok'un algo takipçilerinizi umursamıyor

Bir videonun daha fazla takipçisi olan bir hesap tarafından yayınlanması durumunda daha fazla görüntüleme almasına rağmen, bu hesabın daha geniş bir takipçi tabanı oluşturması nedeniyle ne takip sayımı ne de hesabın daha önce yüksek performanslı videolara sahip olup olmadığı doğrudan faktörlerdir öneri sisteminde ”diyor TikTok bir öneriyle öneri algoritmasının nasıl çalıştığını açıkladı .


Neden önemsiyoruz. TikTok'un #ForYou sayfasının düzenli bir serendipity çekimi gibi hissetmesinin en büyük nedenlerinden biri, dikkate almadığı şeydir . Instagram ve diğer sosyal medya ağlarının aksine, “no-names” videoları TikTok'taki kalp atışlarında viral olabilir, çünkü takipçi sayısı ve geçmiş performans algoritmanın kullandığı sinyaller değildir. Bu, keşif ve markalar da dahil herkes için #ForYou altını vurmak için çok daha fazla fırsat olduğu anlamına gelir. 


TikTok'un YouTube bölgesine taşınması: Eğitim içeriği


#LearnOnTikTok ile etiketlenen TikTok videoları zaten yaklaşık 8 milyar (“b” ile) görüntüleme toplamıştır. Ve daha büyük düşünüyor. Daha büyük. BBC, TikTok'un platform için profesyonel eğitim videoları oluşturmak için üniversitelere, hayır kurumlarına ve diğerlerine ödeme yaptığını bildirdi .

"İleriye baktığımızda, LearnOnTikTok, geniş bir profesyonel içeriğe sahip iş ortaklarına ve içerik oluşturuculara yatırım yapmakla ilgili," diyor TikTok Avrupa genel müdürü BBC'ye.

Neden önemsiyoruz. “Mikro öğrenme” olarak adlandırılanların potansiyeli çok büyük. Aynı zamanda bir YouTube elyafı haline gelen "nasıl yapılır" türü hakkında da kalabalıklaşıyor. 

Tastemade'den “Şef gibi soğan nasıl kesilir” konulu bir video çekin. TikTok versiyonu yaklaşık bir aydır piyasaya çıktı ve 20 milyondan fazla görüntüleme, 3.6 milyon beğeni, 12.1 milyon yorum ve yaklaşık 50 bin hisse aldı. Bir yıldan uzun süredir devam eden videonun YouTube sürümündeki istatistikler: 19 bin görüntüleme, 595 beğeni ve 34 yorum.


Beni şimdi duyabiliyorsun: Audio Tweets geliyor


Twitter iOS'ta sesli Tweet'leri çıkardı. Bu bir test ve şu anda sınırlı bir kullanıcı grubu için kullanılabilir, ancak şirket önümüzdeki haftalarda iOS'ta herkes tarafından kullanılabilir olacağını söylüyor.

Twitter, “Metin kullanarak söylenmemiş veya yorumlanamayacak çok şey var, bu yüzden ses Tweet'lemenin hem dinleyiciler hem de hikaye anlatıcıları için daha insani bir deneyim yaratacağını umuyoruz” dedi. Sesli tweet'ler 140 saniyeye kadar uzunlukta olabilir, ancak zaman sınırını aşarsanız, yeni bir sesli tweet bir iş parçacığında otomatik olarak başlar.

Neden önemsiyoruz. Bu Twitter'a başka bir medya boyutu getiriyor. Elbette, bir grup insanın birbirini ileri geri bağırdığını görebiliyorduk, ancak kullanıcıların ve marka seslerinin insanları yeni yöntemlerle meşgul etme olasılıklarını da görebiliriz.


3 görüntülemeBir yorum yaz

Yayın içi reklamlar, TikTok reklamlarıyla başlamak için harika bir yerdir, ancak yalnızca diğer platformlardaki reklamları yeniden kullanmaz.


Çoğu sosyal medya platformu gibi, TikTok da yüz milyonlarca kullanıcıya ulaşmak isteyen markalara reklam satarak faturalarını öder. TikTok'taki en popüler reklam türü, Snapchat reklamlarını veya Instagram / Facebook hikaye reklamlarını yansıtan "Yayın İçi Reklam" dır. Bu yayın içi reklamlar, TikTok'un kişiselleştirilmiş ana sayfası olan “Sizin İçin” sayfasında organik içerik arasında yayınlanmaktadır.


TikTok yolculuğuna başlayan pazarlamacılar için, küçük bir bütçeyle test edebileceğiniz ve öğrenebileceğiniz için feed-in reklamları başlamak için harika bir yerdir. Bu tür reklamlar aynı zamanda TikTok'un performans pazarlamacıları için ana aracıdır, çünkü açılış sayfalarına ve uygulama mağazasına doğrudan tıklamalara izin verir.

TikTok'un self-servis reklam platformu ve satış ekipleriyle rezervasyon yapmak dahil olmak üzere, yayın içi reklamlar satın almanın çeşitli yolları vardır. TikTok'ta fiyatlandırma genellikle diğer platformlardan çok daha iyi, ancak markalar TikTok'a akın ettikçe fiyatlar sürekli artıyor. TikTok'un hedefleme yetenekleri diğer platformların gerisinde kalırken, şirketin bunları hızla geliştirdiğini belirtmek gerekir.


TikTok'taki yayın içi reklamlarınızdan en iyi sonuçları almak için şu yönergeleri göz önünde bulundurun:

Diğer platformlardan reklamları tekrar kullanmayın: Bu, markaların yaptığı yaygın bir hatadır: en iyi performans gösteren Instagram hikayesini veya Snapchat reklamı reklam öğelerini TikTok reklamları olarak yeniden konumlandırmak. Bu platformlar tamamen farklı bir görsel estetik ve hikaye anlatma normlarına sahiptir, böylece içerik TikTok'a yapışır. Yer dışında hissediyor ya da daha da kötüsü “AD!” Diye bağırıyor. Yeniden tasarlanan reklam reklam öğesinin düşük performans göstermesi şaşırtıcı değildir. Bir TikTok reklamı için en iyi reklam öğesi, herhangi bir yerel TikTok içeriği parçası gibi görünür ve hissedilir.


TikTok stili ile yaratıcılığınızı koruyun: Instagram veya YouTube'da iyi performans gösteren parlak ve zarif reklam öğesi, TikTok'ta çok yersiz hissedecek. Bunun yerine, Marka Kanalları için TikTok yerel videoları oluşturmak için aynı en iyi uygulamaları izleyin. Popüler reklamlar, popüler TikTok hikaye anlatımı stillerine uyar, popüler trendlerden yararlanır ve ilgili müzik ve sesleri içerir. Ayrıca, reklamınızdaki müzik için bir lisans satın almanız gerekir.


Reklamlarınızı geliştirmek için etkileyicileri düşünün: Popüler TikTok etkileyicilerini işe almak, pazarlamacıların reklam içeriğine daha doğal bir his vermek için kullandıkları bir stratejidir. Başarılı TikTok etkileyicileri, reklamınızı platforma organik ve nihayetinde daha ilgi çekici bir şekilde süslemenize yardımcı olabilir. Etkileyenler ayrıca TikTok merkezli eğilimlerin kampanya hedefinizle en iyi şekilde nasıl entegre edileceğine yardımcı olabilir. TikTok'un reklam platformu, birlikte çalışacak etkileyicileri tanımlamak için iyi bir başlangıç ​​olabilecek İçerik Oluşturucu Pazarı ile entegre edilmiştir.  

1 görüntülemeBir yorum yaz

Sosyal medya pazarlaması ve tüketicileri bununla etkileşime girmeye nasıl zorladığı konusunda çok özel bir şey var.

Hootsuite 2018 Sosyal Medya Barometresi , şu anda sosyal medyada aktif olan 3.2 milyardan fazla küresel tüketicinin olduğunu söylüyor. Nüfusun bu kadar büyük bir bölümünün sosyal medyada aktif olarak yer almasıyla birlikte, raporda incelenen şirket yöneticilerinin% 67'sinin sosyal medya pazarlamasının kârlılığını artırdığı söylenemez.


Bir web tasarımcısı olarak, bu bilgiyi alabilir ve herkesin yaptığı şeyi yapmaya devam edebilirsiniz:

  • Başlığa “connect” simgeleri ekleyin;

  • "Paylaş" simgelerini kayan blog kenar çubuğuna yapıştırın;

  • YouTube'dan videolar yerleştirin.

Ya da web tasarımınızı bir dizi sosyal medya ile aşılamanın benzersiz yollarını bulabilirsiniz.

Web Tasarımında Sosyal Medyayı Kullanmanın Benzersiz Yolları


Açıkçası, sitenizi sosyal bir ağa veya yuvarlanan bir fotoğraf ızgarasına dönüştürmenizi söylemiyorum. Bunun yerine, kutunun dışında düşünmenizi ve sosyal medyanın güçlü yönlerini tasarımınıza nasıl yaratıcı bir şekilde uygulayabileceğinizi düşünmenizi öneririm.

İşte size ilham verecek bazı gerçek hayat örnekleri:


1. TASARIMA HASHTAG'LER VE KULPLAR EKLEME

Sosyal medyayı diğer pazarlama türlerinden bu kadar farklı kılan şeyleri düşündüğünüzde, muhtemelen hashtag (#) ve handles (@) 'ı düşüneceksiniz. Sosyal medya icat edilmeden çok önce kullandığımız basit semboller ve yine de çoğumuz için özel bir önemi var.

Markanız için mantıklıysa (yani daha genç bir kitleye sahipse ve sosyal medyada da aktif oluyorsa), hashtag'ler ve tutamaçlar web tasarımınıza gerçekten havalı bir dokunuş katabilir.


Hashtag'ler kesinlikle kendi tanıtım amaçlı olarak da kullanılabilir ve tasarımda böyle bir baskın yerleşime sahip olmaları gerekmez. .

Kullanıcılar sayfadaki yeni bir konuya ilerledikçe, hashtag değişir. Bir blog yayınında veya bir web sitesinin sayfasında başlık etiketlerini kullanma şeklinizi düşünün. Sadece bu daha cesur bir dokunuş katar.


2. BİLDİRİM TİCKER KULLANIN


Her yerde bulunan e-postaların ve sosyal medyanın tüketicilerin yaşamında ne kadar yer almasından dolayı, bekleyen mesaj bildiriminin cazibesini inkar etmek mümkün değildir. Bahsettiğim şeyleri biliyorsun

Tanınabilir bildirim senedi, ziyaretçilere kendilerini bekleyen mesajlar olduğunu söylemez (gözlerini orada çizmede aynı etkiye sahiptir). Bunun yerine, “Hey, başvurmanızı bekleyen beş işimiz var!” Diyor.

Bunun da kullanılabileceği başka yollar olduğunu ve SaaS platformuna veya üyelik sitesine giriş yapan kullanıcılar için olması gerekmediğini düşünüyorum. Kullanıcı deneyimine girebilecek pop-up'lar gibi şeylerden gittikçe uzaklaştıkça, web sitelerinin haberleri ve promosyon kodlarını ve bu tür şeyleri paylaşmak için benzersiz yaklaşımlar bulduğunu göreceğiz. Bu bildirim senedi bunu yapmanın ilginç bir yolu olacaktır.


3. BİR ZAMAN ÇİZELGESİ TASARLAYIN

Çoğu sosyal medya beslemesinde, faaliyetlerimizin yanı sıra bağlandığımız etkinliklerin kronolojik bir zaman çizelgesi sunulur. Genel olarak bu düzen hakkında çok çekici bir şey var, çünkü birisinin hikayesi için bir anlam kazanmamıza izin veriyor.

Peki, bir marka ve tüketicilerine hizmet etme misyonu hakkındaki “hikaye” değilse, web sitesi nedir?


Pepper uzun zamandır var olan bir markadır, ancak içtiğim pek çok kişinin tarihi hakkında fazla bir şey bilmediğinden eminim. Pepper web sitesini ziyaret edecek olsaydı, kesinlikle bu meşrubatın nereden geldiği hakkında daha fazla bilgi edinecek ve hatta bazılarının bugün hala tanıyabileceği eski tanıtım içeriğine bir göz atacaklardı.

Sitedeki Geçmiş sayfasına giderseniz, hikayesini kısaca anlatan bir zaman çizelgesiyle karşılaşacaksınız (tıpkı kendi sosyal medya "hikayelerimizin çoğu gibi hoş ve özlü):


Sonra, aşağı doğru ilerledikçe, hikayeyi destekleyen görüntülerle karşılaşacaksınız, hatta onlarca yıl boyunca Dr. Pepper'ı içmenin nostaljisinde oynuyorsunuz:


Bunu düşündüğünüzde, bu, tüketiciler olarak fotoğraf çekip çevrimiçi ortamda yayınlama nedenimizden gerçekten farklı değil. Hayatımızın vurgu makarasını paylaşmak istiyoruz ve markalar web sitelerinde benzer bir şey yapabiliyorlar.4. SINAVLAR VE SOHBET KULLANICI ARAYÜZLERİ İLE ZİYARETÇİLERLE KONUŞUN


Kabul edelim: birçok kez, bir web sitesi sadece dijital bir broşür gibi hissediyor. “İşte işimiz. Bizi öğrenin ve iletişime geçin. ” Bugünlerde bu kadar çok insanın sosyal medyaya akın ettiğine inanıyorum; işletmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve aslında onlarla etkileşime geçmek.

Tabii ki deneyimi daha az cansız hale getirmek için web tasarım caz kadar pek çok yolu vardır. İyi zamanlanmış bir pop-up veya göz alıcı bir animasyon yardımcı olabilir. Zamanlayıcılar gibi oyunlaştırılmış öğeler de hoş bir dokunuş.

Web sitenize canlı bir sohbet yerleştirmenin yanı sıra, birisinin daha sonra insanın sahip olması gerekir - web tasarımınızı gerçekten ziyaretçileriyle konuşturabileceğiniz başka bir yol olmalı. Sağ?

Sevdiğim bir örnek John Frieda web sitesidir. Ziyaretçilerin siteyle bir saç stilisti gibi konuşmasını sağlayan bir Stil Eşleştirme sayfası vardır:


Test stili biçimi, ziyaretçilerin bir salonu ziyaret ederken aldıkları soruların cevaplarını girmelerini sağlar. Sonunda, ne hakkında konuştuklarına göre kişiselleştirilmiş bir yanıt ve öneriler alırlar.


Bir sohbet kullanıcı arayüzü de mümkündür, ancak AI yerleşik bir sınav gibi bir uygulama kadar basit değildir. Web tasarımınız için en anlamlı olanı düşünün ve etkileşimli öğeyi buna göre uygulayın.

Sonuç

Sosyal medya, modern işletmelerin pazarlama çabalarında büyük rol oynamaktadır. Ancak, web siteleri söz konusu olduğunda, neden sosyal paylaşım simgeleri veya gömülü haber akışı şeklinde sadece küçük bir bakış yakalarız?

Sosyal medyanın güçlü yönleri hakkında daha soyut düşünmeliyiz. Ardından, web tasarımına daha da iyi hale getirmek için aynı benzersiz ilkeleri ve öğeleri uygulayın.