Ara
  • BOOM AJANS

SOSYAL MEDYAYI WEB TASARIMINA ENTEGRE ETMENİN BENZERSİZ YOLLARI

Sosyal medya pazarlaması ve tüketicileri bununla etkileşime girmeye nasıl zorladığı konusunda çok özel bir şey var.

Hootsuite 2018 Sosyal Medya Barometresi , şu anda sosyal medyada aktif olan 3.2 milyardan fazla küresel tüketicinin olduğunu söylüyor. Nüfusun bu kadar büyük bir bölümünün sosyal medyada aktif olarak yer almasıyla birlikte, raporda incelenen şirket yöneticilerinin% 67'sinin sosyal medya pazarlamasının kârlılığını artırdığı söylenemez.


Bir web tasarımcısı olarak, bu bilgiyi alabilir ve herkesin yaptığı şeyi yapmaya devam edebilirsiniz:

  • Başlığa “connect” simgeleri ekleyin;

  • "Paylaş" simgelerini kayan blog kenar çubuğuna yapıştırın;

  • YouTube'dan videolar yerleştirin.

Ya da web tasarımınızı bir dizi sosyal medya ile aşılamanın benzersiz yollarını bulabilirsiniz.

Web Tasarımında Sosyal Medyayı Kullanmanın Benzersiz Yolları


Açıkçası, sitenizi sosyal bir ağa veya yuvarlanan bir fotoğraf ızgarasına dönüştürmenizi söylemiyorum. Bunun yerine, kutunun dışında düşünmenizi ve sosyal medyanın güçlü yönlerini tasarımınıza nasıl yaratıcı bir şekilde uygulayabileceğinizi düşünmenizi öneririm.

İşte size ilham verecek bazı gerçek hayat örnekleri:


1. TASARIMA HASHTAG'LER VE KULPLAR EKLEME

Sosyal medyayı diğer pazarlama türlerinden bu kadar farklı kılan şeyleri düşündüğünüzde, muhtemelen hashtag (#) ve handles (@) 'ı düşüneceksiniz. Sosyal medya icat edilmeden çok önce kullandığımız basit semboller ve yine de çoğumuz için özel bir önemi var.

Markanız için mantıklıysa (yani daha genç bir kitleye sahipse ve sosyal medyada da aktif oluyorsa), hashtag'ler ve tutamaçlar web tasarımınıza gerçekten havalı bir dokunuş katabilir.


Hashtag'ler kesinlikle kendi tanıtım amaçlı olarak da kullanılabilir ve tasarımda böyle bir baskın yerleşime sahip olmaları gerekmez. .

Kullanıcılar sayfadaki yeni bir konuya ilerledikçe, hashtag değişir. Bir blog yayınında veya bir web sitesinin sayfasında başlık etiketlerini kullanma şeklinizi düşünün. Sadece bu daha cesur bir dokunuş katar.


2. BİLDİRİM TİCKER KULLANIN


Her yerde bulunan e-postaların ve sosyal medyanın tüketicilerin yaşamında ne kadar yer almasından dolayı, bekleyen mesaj bildiriminin cazibesini inkar etmek mümkün değildir. Bahsettiğim şeyleri biliyorsun

Tanınabilir bildirim senedi, ziyaretçilere kendilerini bekleyen mesajlar olduğunu söylemez (gözlerini orada çizmede aynı etkiye sahiptir). Bunun yerine, “Hey, başvurmanızı bekleyen beş işimiz var!” Diyor.

Bunun da kullanılabileceği başka yollar olduğunu ve SaaS platformuna veya üyelik sitesine giriş yapan kullanıcılar için olması gerekmediğini düşünüyorum. Kullanıcı deneyimine girebilecek pop-up'lar gibi şeylerden gittikçe uzaklaştıkça, web sitelerinin haberleri ve promosyon kodlarını ve bu tür şeyleri paylaşmak için benzersiz yaklaşımlar bulduğunu göreceğiz. Bu bildirim senedi bunu yapmanın ilginç bir yolu olacaktır.


3. BİR ZAMAN ÇİZELGESİ TASARLAYIN

Çoğu sosyal medya beslemesinde, faaliyetlerimizin yanı sıra bağlandığımız etkinliklerin kronolojik bir zaman çizelgesi sunulur. Genel olarak bu düzen hakkında çok çekici bir şey var, çünkü birisinin hikayesi için bir anlam kazanmamıza izin veriyor.

Peki, bir marka ve tüketicilerine hizmet etme misyonu hakkındaki “hikaye” değilse, web sitesi nedir?


Pepper uzun zamandır var olan bir markadır, ancak içtiğim pek çok kişinin tarihi hakkında fazla bir şey bilmediğinden eminim. Pepper web sitesini ziyaret edecek olsaydı, kesinlikle bu meşrubatın nereden geldiği hakkında daha fazla bilgi edinecek ve hatta bazılarının bugün hala tanıyabileceği eski tanıtım içeriğine bir göz atacaklardı.

Sitedeki Geçmiş sayfasına giderseniz, hikayesini kısaca anlatan bir zaman çizelgesiyle karşılaşacaksınız (tıpkı kendi sosyal medya "hikayelerimizin çoğu gibi hoş ve özlü):


Sonra, aşağı doğru ilerledikçe, hikayeyi destekleyen görüntülerle karşılaşacaksınız, hatta onlarca yıl boyunca Dr. Pepper'ı içmenin nostaljisinde oynuyorsunuz:


Bunu düşündüğünüzde, bu, tüketiciler olarak fotoğraf çekip çevrimiçi ortamda yayınlama nedenimizden gerçekten farklı değil. Hayatımızın vurgu makarasını paylaşmak istiyoruz ve markalar web sitelerinde benzer bir şey yapabiliyorlar.4. SINAVLAR VE SOHBET KULLANICI ARAYÜZLERİ İLE ZİYARETÇİLERLE KONUŞUN


Kabul edelim: birçok kez, bir web sitesi sadece dijital bir broşür gibi hissediyor. “İşte işimiz. Bizi öğrenin ve iletişime geçin. ” Bugünlerde bu kadar çok insanın sosyal medyaya akın ettiğine inanıyorum; işletmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve aslında onlarla etkileşime geçmek.

Tabii ki deneyimi daha az cansız hale getirmek için web tasarım caz kadar pek çok yolu vardır. İyi zamanlanmış bir pop-up veya göz alıcı bir animasyon yardımcı olabilir. Zamanlayıcılar gibi oyunlaştırılmış öğeler de hoş bir dokunuş.

Web sitenize canlı bir sohbet yerleştirmenin yanı sıra, birisinin daha sonra insanın sahip olması gerekir - web tasarımınızı gerçekten ziyaretçileriyle konuşturabileceğiniz başka bir yol olmalı. Sağ?

Sevdiğim bir örnek John Frieda web sitesidir. Ziyaretçilerin siteyle bir saç stilisti gibi konuşmasını sağlayan bir Stil Eşleştirme sayfası vardır:


Test stili biçimi, ziyaretçilerin bir salonu ziyaret ederken aldıkları soruların cevaplarını girmelerini sağlar. Sonunda, ne hakkında konuştuklarına göre kişiselleştirilmiş bir yanıt ve öneriler alırlar.


Bir sohbet kullanıcı arayüzü de mümkündür, ancak AI yerleşik bir sınav gibi bir uygulama kadar basit değildir. Web tasarımınız için en anlamlı olanı düşünün ve etkileşimli öğeyi buna göre uygulayın.

Sonuç

Sosyal medya, modern işletmelerin pazarlama çabalarında büyük rol oynamaktadır. Ancak, web siteleri söz konusu olduğunda, neden sosyal paylaşım simgeleri veya gömülü haber akışı şeklinde sadece küçük bir bakış yakalarız?

Sosyal medyanın güçlü yönleri hakkında daha soyut düşünmeliyiz. Ardından, web tasarımına daha da iyi hale getirmek için aynı benzersiz ilkeleri ve öğeleri uygulayın.

0 görüntüleme